[21] Dolores Claiborne- Stephen King

  Książka: Dolores Claiborne


Autor: Stephen King


Wydawnictwo: Albatros


Data wydania: 1993r.


Stan: Posiadam


Liczba stron: 256


Grubość grzbietu: 1,5cm


Ocena:  10/10 ♥
,, Człowiek zawsze wynajdzie sobie coś, za co może być wdzięczny losowi, bez względu na to, jak źle mu się w życiu układa."

Dolores Claiborne mieszka wraz ze swoim mężem Joem oraz dziećmi na Little Tall Island. Nikogo chyba nie zdziwi jeżeli powiem, że wyspa leży w stanie Maine- jak wszystkie powieści Kinga, które do tej pory przeczytałam. Nikt z mieszkańców nie zna prawdziwego życia głównej bohaterki. Pracuje u starszej bogatej pani, która jest zbyt nadgorliwa dla swojej pracownicy. Kiedy zaś przychodzi do domu jest bita przez swojego męża. Pewnego dnia Dolores kłóci się z małżonkiem o jego zachowanie, jednak na wszelki wypadek w ręce trzyma dzbanuszek oraz siekierę. Dolores nawet nie domyślała się, żę dzieci widziały jak uderzyłą ich ojca w napływie emocji. Wkrótce zaczyna dostrzegać dziwne zachowanie córki. Gdy Selena zwierza się matce, ta zaczyna snuć w głowie pomysły, jak zabić męża. Oczywiście nie może go zgładzić sama. Musi zrobić coś, aby wreszcie się go pozbyć i nie maczać w tym swoich palców. 

Kto pomoże Dolores w problemie? Czy wszystko pójdzie tak jak to zaplanowała?

Książka pomimo małej objętości wywarła na mnie olbrzymie wrażenie. Pokazuje jak wielka jest miłość matki do dziecka oraz do jakich poświęceń jest ona zdolna. Powieść jest pisana w pierwszej osobie i początkowo wydaje się być jednym wielkim monologiem. Nic bardziej mylnego. Po prostu jest pisana z perspektywy kobiety, której opowieść przeplatają wspomnienia wraz z rozmowami. Bardzo podoba mi się to, że każda powieść Stephena jest pisana trochę inaczej, nie ma ciągle jednakowego stylu. Przez to właśnie King jest moim ulubionym pisarzem.

Książkę polecę każdemu ze względu na to, że wiąże w sobie wiele gatunków (w sumie jak każda z powieści mistrza)! 

 

1 komentarze:

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Translate